16.12.2019

Od jakiegoś czasu koło SEP w Rogoźnie pomaga w sprawach elektrycznych także drugiej placówce oświatowej w Rogoźnie. Jest to Przedszkole nr 1 im. Kubusia Puchatka przy ul. Krótkiej. Jego dyrektor, Pani Anna Matoga poprosiła nas aby jeszcze przed  Bożym Narodzeniem spotkać się maluchami i w sposób dla nich zrozumiały przedstawić najważniejsze zagrożenia w obchodzeniu się z urządzeniami elektrycznymi, z którymi przy okazji nie tylko świąt mogą się zetknąć. Przekazać małym obywatelom Rogoźna jak się zachować i do kogo zwrócić gdy pojawią się kłopoty z przysłowiowym "prądem". W sali gimnastycznej przedszkola zjawiła się ponad 100 dzieci, które z zadziwiającą znajomością tematu (jak na ich wiek) i zainteresowaniem rozmawiały z naszą trójką kolegów (Sebastian Krawczak- pomysłodawca pogadanki, E.Kuźniak -prezes koła i Zbigniew Romanowski - od niedawna członek koła i jednocześnie kierownik posterunku energetycznego ENEI w Rogoźnie). W przedszkolu pojawiliśmy się oczywiście w naszych reprezentacyjnych strojach - niebieskich POLARACH robiąc małą konkurencję innemu panu stojącemu na przedszkolnym korytarzu w czerwonym kubraczku i czerwonej czapce z pomponem. Dzieci bez jakiegokolwiek lęku podchodziły do nas i śmiało brały udział w małych "doświadczeniach" z prądem i urządzeniami elektrycznymi. Doskonale też wiedziały jakich urządzeń elektrycznych pod żadnym pozorem nie należy dotykać. Rozumiały po co są na budynkach i słupach energetycznych tabliczki ostrzegające przed wchodzeniem czy otwieraniem drzwi do nich. Całość spotkania dała także i nam wiele do myślenia. Mianowicie to, że współczesne dzieci doskonale poruszają się wśród otaczającej je techniki, byle tylko docierać do nich z określeniami  na ich poziomie percepcji a wtedy wzajemne porozumienie będzie skuteczne. W nagrodę za ponad przeciętną aktywność w spotkaniu i prezentowaną znajomość zachowania się wobec zagrożeń ze strony prądu i elektryki - każde dziecko uczestniczące w pogadance otrzymało przygotowany przez kol. Sebastiana, ładnie ozdobiony herbem Rogoźna, logo Przedszkola i symbolami Stowarzyszenia - Dyplom Młodego Elektryka. Nie mamy wątpliwości, że z tej sporej gromadki małych przedszkolaków znajdzie się przynajmniej kilku naszych następców.  Całość spotkania przebiegła bardzo szybko, a na jego zakończenie cała nasza trójka prelegentów została obdarowana przez dzieci przepięknymi poinsecjami (gwiazda betlejemska). Natomiast nasze koło SEP otrzymało jeszcze jeden ozdobny list gratulacyjny w którym w pięknych słowach podkreślono 100 lecie istnienia naszej organizacji oraz 35 letnie działania członków koła SEP na terenie Rogoźna i ościennych gmin oraz powiatów. Życzą w nim, nam i wszystkim naszym kolegom, dalszych sukcesów w pracy zawodowej i społecznej Stowarzyszenia. Reasumując - takie dodatkowe bo nie zaplanowane w rocznym planie pracy, spotkania dowodzą, iż coraz częściej dostrzegana jest aktywność wielu kolegów rogozińskiego koła. Przekłada się to na tego typu, bardzo sympatyczne spotkania-pogadanki, które jeszcze bardziej przybliżają nasze działania do mieszkańców nie tylko Rogoźna. Powodują one jednocześnie, iż nie działamy tylko dla siebie, nie zamykamy się w tzw. "własnym sosie" a pozyskujemy przyjaciół w nawet niespodziewanych miejscach i okolicznościach. I to jest dodatkowa przyjemność z działania w naszym Stowarzyszeniu i realizacji znanego od dawna, SEP-owskiego hasła, iż jest ono STOWARZYSZENIEM PRZYJACIÓŁ, których mamy coraz więcej.

Dyrekcji i wychowawczyniom (szczególnie pomysłodawczyni - Pani Rozmarynowicz) przedszkola serdecznie dziękujemy za zaproszenie nas na - jak się okazało - bardzo sympatyczne spotkanie, przekazane na nasze ręce życzenia świąteczno noworoczne dla kolegów z koła i oddziału, oraz wspaniałe bukiety żywych kwiatów.