Piła stawia na ekspertów

Prezydent Piły powołała pełnomocnika do spraw transformacji energetycznej i bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Funkcję tę będzie pełnił ekspert branży energetycznej, były wiceprezes Enei, Lech Żak, członek Zarządu Głównego SEP i szef pilskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Beata Dudzińska i Lech Żak podpisują porozumienie dotyczące transformacji energetycznej Piły
Beata Dudzińska i Lech Żak.

W Pile podpisano porozumienie o współpracy dotyczące transformacji energetycznej miasta. Umowę podpisała prezydent miasta Beata Dudzińska. Miasto porozumiało się ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich w sprawie współpracy przy audycie energetycznym miejskiej infrastruktury i wskazania miejsc, w których prąd jest wykorzystywany mniej efektywnie, niż mógłby być. Słowem: eksperci mają poszukać dla miasta oszczędności.

Wspólna praca ma objąć między innymi wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, magazynów energii oraz nowoczesnych systemów zarządzania poborem prądu. W tle jest też pakiet rozwiązań na czas kryzysu, określany jako antyblackoutowy. To ważne, bo dla miasta oznacza nie tylko oszczędności, lecz także mniejsze ryzyko przerw w działaniu infrastruktury, od której zależą codzienne sprawy mieszkańców.

W grę wchodzi szersza zmiana, która ma uczynić miejską energetykę bardziej odporną, tańszą i nowocześniej zarządzaną. Audyty pozwolą sprawdzić, czym miasto dysponuje dzisiaj i gdzie nowoczesne technologie mogą usprawnić procesy oraz skuteczniej budować odporność i niezależność.

Oszczędności

Efektywniejsze wykorzystanie energii

Eksperci mają wskazać miejsca, w których zużycie energii można lepiej zaplanować i zoptymalizować.

Bezpieczeństwo

Większa odporność miasta

Pakiet antyblackoutowy ma ograniczać ryzyko przerw w działaniu infrastruktury ważnej dla mieszkańców.

Samorząd

Lokalna niezależność energetyczna

SEP wskaże także możliwości tworzenia spółdzielni energetycznych i innych lokalnych modeli zarządzania energią.

Beata Dudzińska i Lech Żak po podpisaniu umowy o współpracy
Umowa podpisana.

Lech Żak wesprze miejskie planowanie energetyczne

Funkcję pełnomocnika ds. Energii Miasta Piły będzie pełnić Lech Żak, ekspert z wieloletnim doświadczeniem w obszarze elektroenergetyki, bezpieczeństwa energetycznego i nowoczesnych systemów energetycznych. Jego doświadczenie ma teraz zostać wykorzystane przy miejskim planowaniu, które wykracza poza doraźne oszczędności.

To pokazuje, że współpraca nie ma być jednorazowym działaniem, ale uporządkowanym procesem, w którym wiedza branżowa zostanie przełożona na miejskie decyzje.

„Chcemy połączyć wiedzę ekspertów z praktycznymi potrzebami miasta” – mówi Lech Żak. „Piła musi być miastem nowoczesnym, bezpiecznym i dobrze przygotowanym na wyzwania przyszłości. Racjonalne zarządzanie energią to nie tylko kwestie ekologii, ale również realne oszczędności i większe bezpieczeństwo dla mieszkańców. Ta współpraca ma pomóc wypracować rozwiązania, które będą korzystne dla całej lokalnej społeczności”.

SEP przygotuje także rekomendacje dotyczące nowych modeli zarządzania energią, w tym możliwości tworzenia spółdzielni energetycznych i innych lokalnych rozwiązań wspierających niezależność energetyczną samorządów.

Kim jest Lech Żak?

Lech Żak od wielu lat związany jest z branżą elektroenergetyczną i działalnością ekspercką w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz nowoczesnych systemów energetycznych. Jako wieloletni działacz i ekspert Stowarzyszenia Elektryków Polskich współpracował przy projektach związanych z rozwojem infrastruktury energetycznej, efektywnością energetyczną i wdrażaniem nowoczesnych technologii. Aktywnie uczestniczy również w działaniach integrujących środowiska naukowe, samorządowe i branżowe wokół wyzwań związanych z transformacją energetyczną.

Święta Wielkiej Nocy!

Święta Wielkiej Nocy!
Dekoracyjny niebieski kwiatek
„Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, a w sercach wierzących zapala nadzieję i radość.” (Jan Paweł II)
Wszystkim naszym Współpracownikom, Przyjaciołom i Sympatykom
życzymy, aby Święta Wielkiej Nocy,
obfitujące w symbole zwycięstwa dobra nad złem
przyniosły rzeczywistą zapowiedź odrodzenia pokoju i dobra na świecie.
Oby nastrój tych pięknych dni,
przepełniony wiosenną nadzieją i wzajemną życzliwością,
jak najdłużej pozostał w naszej poświątecznej codzienności.
Spokojnych i pięknych Świąt pełnych odrodzenia, siły i mocy!
W imieniu zarządu oddziału pilskiego SEP Lech Żak Prezes oddziału

Wybraliśmy nowy Zarząd SEP Oddział w Pile!

W poniedziałek, 9 marca 2026 roku w hotelu Gromada Rodło w Pile odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze w oddziale pilskim, a także wybory nowego zarządu oddziału. W wyniku przeprowadzonych głosowań delegaci zjazdu wybrali nowego szefa oddziału pilskiego SEP na kadencję 2026-2030. Prezesem został Lech Żak, którego nie trzeba przedstawiać – obecnie jest członkiem ZG SEP a i wielokrotnie szefował już oddziałowi SEP w Pile. Odchodzący Zarząd uzyskał absolutorium za 2025 r.

Zarząd kadencji 2026-2030.
Prezes – Lech Żak
– I v-ce – Ryszard Belter
– II v-ce – Grzegorz Jasiński
– Sekretarz – Artur Gugała
– Skarbnik – Łukasz Piasek
– Członek  – Krystyn Graś
– Członek – Sebastian Krawczak

Podczas zebrania poruszano również tematy związane z organizacją imprez techniczno-naukowych i integracyjnych.

Kończący swoją kadencję prezes Ryszard Belter przyjmuje kwiaty i serdeczne podziękowania.

Nie zabrakło również  podziękowań dla ustępującego prezesa Ryszarda Beltera, na którego ręce składamy wielkie podziękowanie za pracę na rzecz oddziału.

Nowemu zarządowi serdecznie gratulujemy i życzymy
 wielu udanych projektów!

Świętujemy Dzień Kobiet

W imieniu zarządu naszego oddziału i wszystkich kolegów, pragnę złożyć na ręce naszych Koleżanek, Partnerek i Przyjaciółek wiele ciepłych słów, szacunku, uznania oraz tego, aby 8 marca nie był tym jedynym w roku, wyjątkowym dniem. 
 Jak co roku dziękujemy za Wasze wsparcie, siłę i motywację do działania oraz to szczególne kobiece spojrzenie, dzięki któremu podążamy za tym, co w Was twórcze, odważne i niezależne.

Życzymy wszystkim Paniom znalezienia – w natłoku codziennych obowiązków – czasu tylko dla siebie, zdrowia i poczucia bezpieczeństwa oraz wiele szczęścia!


Ryszard Belter
Prezes oddziału pilskiego SEP

Ostatnie pożegnanie

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi – Marka Reszelskiego, członka SEP oddział w Pile.

Żegnamy człowieka pełnego pasji, życzliwości i otwartości. 

Prawdziwego wykształconego inżyniera elektryka, oddanego pracy w wielkich firmach i na wielu budowach m.in.  w Chinach, Bułgarii czy Niemczech.
Marek pasjonował się turystyką, szczególnie kochał wyprawy w góry z grupą przyjaciół.
Miał swoje ukochane miejsca w Polsce i na świecie do których wracał, ale też ciągle odkrywał nowe. Dla wielu z nas był autorytetem i mentorem.

Do SEP należał już od 1974 roku.
Rodzinie Zmarłego, Bliskim i całej naszej energetycznej wspólnocie przesyłamy wyrazy otuchy i wsparcia.
Marku, nie zapomnimy!
Cześć Jego pamięci!

Wybory w Kole nr 12

29 grudnia 2025r. w Wartosławiu odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła SEP nr 12 Wronki.

Na przewodniczącego zebrania został wybrany Leszek Bartol a na sekretarza Sławomir Śniegowski. Dotychczasowy prezes przedstawił sprawozdanie za lata 2022-2025, które uzyskało aprobatę zebranych a ustępujący zarząd uzyskał absolutorium. Następnymi punktami były wybory nowego prezesa oraz zarządu Koła. 

W wyniku tajnych wyborów funkcję nowego prezesa Koła powierzono Piotrowi Piaskowi, sekretarzem został Grzegorz Paczkowski a skarbnikiem – Arkadiusz Białek. Delegatem na Walne Zebranie Oddziału SEP w Pile został Witold Pospieszny.

Siedzą od prawej: Arkadiusz Białek – skarbnik, Piotr Piasek – Prezes, Grzegorz Paczkowski – sekretarz
Stoją od prawej: Sławomir Śniegowski, Łukasz Piasek, Witold Pospieszny, Łukasz Downar, Andrzej Michalak, Leszek Bartol, Jerzy Zabłocki, Waldemar Koperski, Michał Sawczuk.

Po części wyborczej omówiono sprawy bieżące Koła oraz Plan Pracy na następną kadencję.

Przewodniczący zebrania Leszek Bartol życzył nowo wybranym władzom Koła sukcesów w działalności statutowej i społecznej, a także zaprosił na część nieoficjalną składającą się z poczęstunku oraz wspólnego kolędowania przy kawie.

Rozmowy o transformacji energetycznej  przy kręglach we Wronkach

12 grudnia 2025 r. w budynku kręgielni klubu „Dziewiątka – Amica Wronki odbyły się (po rocznej przerwie) trzecie zawody w kręgle klasyczne o „Puchar Prezesa Koła nr 12”, w których uczestniczyli koledzy z Koła nr 12 i Koła nr 5 z Wronek. Zawody zostały połączone ze szkoleniem, które przeprowadził Łukasz Piasek. W spotkaniu uczestniczył także Prezes Oddziału Pilskiego Ryszard Belter z żoną.

W wyniku przeprowadzonych zawodów (4 * 10 rzutów, które odbyły się w trzech blokach) wyłoniono zwycięzców:

  • Pierwsze miejsce zajął Michał Sawczuk z Koła nr 12 z wynikiem 215 zbitych kręgli,
  • drugie miejsce zajął Sławomir Śniegowski z Koła nr 12 – 185 zbitych kręgli,
  • trzecie miejsce zajął Arkadiusz Białek z Koła nr 12 – 179 zbitych kręgli.

Wśród kobiet najlepiej zagrała Irena Francuzik z Koła nr 5 – uzyskując wynik 173 zbitych kręgli. Poza konkursem startował Prezes a zarazem Sędzia zawodów uzyskując wynik 238 zbitych kręgli.

Drugą częścią spotkania był wykład przeprowadzony przez kol. Łukasza, którego tematem była „Transformacja energetyczna realizowana przez plan rozwoju spółki dystrybucyjnejkierunek działań i zagadnienia techniczne”. Zagadnienia poruszane w wykładzie wzbudziły bardzo duże zainteresowanie zebranych, co objawiało się gorącą i żywą dyskusją. 

Cztery godziny szybko minęły a uczestnicy spotkania już umówili się na wykład i zabawę przy Kręglach Klasycznych w przyszłym roku.

Święta Bożego Narodzenia 2025 w oddziale pilskim SEP

Tradycyjnie co roku w grudniu i w styczniu, w kołach, i oddziale SEP w Pile gromadzimy się na spotkaniach świąteczno-noworocznych. Nie inaczej było i w tym roku – spotkaliśmy się w kilku kołach m.in. w Czarnkowie i Krzyżu, 10 grudnia odbyła się centralna Wigilia SEP w Warszawie a 17 grudnia – w Pile.

Gości przywitał szef oddziału pilskiego SEP – Ryszard Belter. Złożył wszystkim życzenia spokoju, radości, spełnienia celów zawodowych i osobistych na święta i Nowy Rok.
Wieczór umiliły kolędy w wykonaniu naszego kolegi – Leszka Bartola. Wigilia w kameralnym gronie, przy dźwiękach prawdziwych skrzypiec – czegóż chcieć więcej

Było sporo rozmów, podsumowań i podziękowań. Edmund Kuźniak, z rąk prezesa Lecha Żaka, otrzymał podobiznę Michała Doliwo-Dobrowolskiego w uznaniu za zaangażowanie, inicjatywy i liczne działania związane z postacią inżyniera i ECE.

Wszystkim Koleżankom, Kolegom, Partnerom, Współpracownikom i Przyjaciołom życzyliśmy podczas tego wieczoru pięknych świąt – spokoju, odpoczynku i domowego bezpiecznego ciepła a w Nowym Roku przede wszystkim zdrowia, spełnienia wszystkich planów i dobrej życiowej energii.

Niech to będzie dobry, dla nas wszystkich, rok!
No i oczywiście zapraszamy na nasze kursy i szkolenia!
Do zobaczenia!


Ryszard Belter i Lech Żak

Życzenia świąteczne

W Poznaniu odbyły się XXVI Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka 2025

Idea Ogólnopolskich Dni Młodego Elektryka narodziła się już w 1997 roku. Jest to wydarzenie organizowane cyklicznie przez studentów należących do poszczególnych oddziałów Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W tym roku ODME odbyły się w Poznaniu w dniach 6-9 listopada pod hasłem: „Kiedy zgaśnie światło? Stabilność systemu w erze źródeł rozproszonych i elektro-mobilności”.

W ramach tej ciekawej konferencji, 6 listopada 2025 roku odbyło się wręczenie nagrody w konkursie na Wyróżniającego się Nauczyciela, Opiekuna i Sojusznika młodzieży. Jesteśmy szczęśliwi, że wśród laureatów tego konkursu znalazł się dyrektor ZS im. H. Cegielskiego w Rogoźnie – pan Jarosław Łatka.

Edmund Kuźniak (z lewej), Jarosław Łatka i Piotr Szymczak

Niezwykle ważną rolę w promocji naszego kandydata odegrał Edmund Kuźniak – postać bardzo znana i zaangażowana w działalność SEP oraz integrację środowiska na wielu polach – od pracy typowo branżowej przez działania charytatywne po inicjatywy związane z promocją i tradycją zawodu energetyka.

Edmund Kuźniak, Aneta Łatka, Jarosław Łatka i Piotr Szymczak.

Pan Edmund Kuźniak jest m.in. inicjatorem powstania ECE, czyli Edukacyjnego Centrum Energetyki w Rogoźnie, jest także jego opiekunem i prelegentem.

To dzięki pomysłom i całkowitemu oddaniu sprawie pana Edmunda – w Rogoźnie, dokładnie rok temu –  odsłonięto tablicę poświęconą wielkiemu polskiego inżynierowi Michałowi Doliwo-Dobrowolskiemu. 

Od lewej – inicjator powstania tablicy Edmund Kuźniak, Jarosław Łatka, Łukasz Zaranek (burmistrz Rogoźna), Zofia Kotecka (starosta obornicka), Piotr Szymczak i Ryszard Belter

Biorąc pod uwagę aktywną współpracę SEP Piła z ZS im. H. Cegielskiego w Rogoźnie – w wyniku starań kolegów z pilskiego oddziału i koła nr 19 Stowarzyszenia Elektryków Polskich – to właśnie dyrektor tej placówki był naszym naturalnym kandydatem w konkursie na Wyróżniającego się Nauczyciela, Opiekuna i Sojusznika młodzieży. Pan dyrektor Jarosław Łatka, który od lat współpracuje z kołem SEP w Rogoźnie nieustannie motywuje uczniów do udziału w konkursach z zakresu odnawialnych źródeł energii, olimpiady informatycznej, olimpiady wiedzy technicznej czy pożarniczej przekazując im  pełną wiedzę o walorach i trudnościach zawodów technicznych. Jest inicjatorem porozumień pomiędzy pracodawcami, instytucjami a szkołą, których założeniem jest promocja kształcenia zawodowego. Wdraża innowacyjne programy nauczania z zakresu energetyki i spawalnictwa. W latach 200I – 2017 był międzyszkolnym  opiekunem Szkolnych Kół Młodych Odkrywców w Rogoźnie.

Laureaci tegorocznej konferencji a z lewej prof. Aleksandra Rakowska.

Wszystkim laureatom konkursu życzymy dalszych sukcesów w pracy z młodzieżą, jak też nieustającego uznania wśród uczniów –  wyraźnie widać, że młoda polska technika ma się świetnie i wciąż się rozwija a SEP z sukcesem łączy inżynierskie pokolenia.

© Wszystkie Prawa Zastrzeżone - SEP Piła 2020