28 maja 2022 r. wybraliśmy się do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, zamku w Międzyrzeczu oraz pałacu w Mierzęcinie. Międzyrzecki Rejon Umocniony to potężny system poniemieckich fortyfikacji powstały w latach 30-tych XX wieku na pograniczu polsko-niemieckim. Położony w łuku Odry i Warty, rozciągał się na przestrzeni prawie 100 km. Ten gigantyczny projekt nigdy nie został doprowadzony do końca. Na odcinku centralnym, oprócz schronów bojowych, najważniejszym elementem fortyfikacji był łączący je system podziemnych tuneli o łącznej długości przekraczającej 30 km, zaopatrzony w podziemne dworce i komory składowe. Uczestnicy mogli zapoznać się z instalacją elektryczną w tych obiektach oraz przeszli z przewodnikiem podziemną trasę turystyczną długości ok. 2,5 km.
Kolejnym puntem wyprawy był zamek i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Międzyrzecz liczy sobie ponad 1000 lat i jest jednym z najstarszych miast w Polsce. A muzeum – jedną z najstarszych placówek muzealnych w zachodniej Polsce – szczególnie interesujący jest tu zbiór portretów trumiennych, blach herbowych i epitafijnych.
Następnym punktem wycieczki był pałac w Mierzęcinie. Zbudowano go w latach 1861-1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow. Okres wojenny pałac i budynki przetrwały w nienaruszonym stanie. Obecnie w tym obiekcie znajduje się hotel SPA z basenem, winiarnia i stadnina. Przy pałacu znajduje się również ogród japoński oraz park krajoznawczy.
Uczestnicy w restauracji pałacowej zjedli obiad, potem zwiedzili ogród japoński…
W wycieczce brało udział 40 osób i wszyscy wrócili do Piły bardzo zadowoleni.
Wycieczkę prowadził kol. Ryszard Budnik.