Zamysł postawienia w Rogoźnie pomnika królowi Przemysłowi II jest ideą nienową – nosi się z nim kolejne już pokolenie i kolejni zawiadujący tym miastem. Obecni inicjatorzy i władze Rogoźna liczą na włączenie do tego dzieła szerokiej rzeszy mieszkańców, stowarzyszeń i przedsiębiorców. A kim był dla Rogoźna ów książę wielkopolski a potem król Polski, że na takie uhonorowanie zasługuje? Historia to bardzo ciekawa..
Przemysł II urodził się w 1257 roku w Poznaniu. Pochodził z wielkopolskiej linii dynastii Piastów – był synem Przemysła I i śląskiej księżniczki Elżbiety. Wychowywał się na dworze swego stryja – Bolesława Pobożnego. Własną dzielnicę, księstwo poznańskie, otrzymał w 1273 roku, a sześć lat później, po śmierci stryja, objął także księstwo kaliskie. Współpracując z arcybiskupem gnieźnieńskim Jakubem Świnką, dążył do zjednoczenia księstw piastowskich.
To właśnie z nadania Przemysła Rogoźno otrzymało prawa miejskie – przyjmuje się, że właściwa lokacja miasta w Rogoźnie nastąpiła w 1280 roku wraz z odpowiednim dokumentem wystawionym właśnie przez Przemysła II. Miasto lokowane było na prawie niemieckim, takie prawo obowiązywało również w Poznaniu. Ceremonia koronacyjna Przemysła II na króla Polski odbyła się 26 czerwca 1295 roku w Gnieźnie, a przewodził jej arcybiskup Jakub Świnka. Niestety zaledwie siedem miesięcy po objęciu polskiego tronu, w środę popielcową 8 lutego 1296, Przemysł II zostaje zamordowany. Zamachu dokonano podczas snu – dwór i król odsypiali obchodzone w Rogoźnie poprzedniego dnia zapusty. Zaatakowany król zdołał jeszcze chwycić za broń lecz został poważnie ranny. Napastnicy uprowadzili go ze sobą, ale ponieważ bardzo krwawił porzucili po drodze w okolicach obecnej wsi Marlewo. Kroniki podają, że zamach na życie króla wyszedł z inspiracji niemieckich rodów – margrabiów brandenburskich.
Na pamiątkę tego wydarzenia od kilkunastu lat – pod symbolicznym dębem nazwanym imieniem zabitego króla – we wsi Marlewo odbywają się pikniki oraz inscenizacje obrazujące to tragiczne wydarzenie.
Mieszkańcy i władze Rogoźna widzą potrzebę upamiętnienia Przemysła II – postaci tak ważnej dla historii i rozwoju regionu. Ze względu na pandemię działania zostały chwilowo spowolnione, ale nie zatrzymane. Inwestycja jest jednak zbyt kosztowna, aby pokryć ją z gminnego budżetu, dlatego środki na postawienie monumentu będą pochodzić od sponsorów i darowizn mieszkańców, przedsiębiorstw, stowarzyszeń oraz wszystkich chętnych, którym pomysł się podoba. W tym celu powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika Przemysła II w Rogoźnie, który zajmuje się pozyskiwaniem funduszy na realizację inwestycji – datki można wpłacać na specjalnie utworzone konto.
Chcąc podkreślić pozycję królewskiego miasta Rogoźna, pilski oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich wspiera powstanie pomnika i przekazując finansowe wsparcie zachęca do tego inne organizacje. Ciekawostka dla wspierających – są plany, aby nazwiska ofiarodawców zostały umieszczone w kapsule czasu, która znajdzie się w postumencie pomnika;-)
Dla chętnych i zaciekawionych – poniżej link do współczesnej inscenizacji wydarzeń związanych z królem Przemysłem II na filmie Rogozińskiego Centrum Kultury pt.: „Ostatnia podróż Przemysła II”.