Koło terenowe nr 19 w Rogoźnie

 

 

 

KRONIKA KOŁA

Historia koła SEP w Rogoźnie Wlkp.

Spisana na podstawie istniejącej kroniki koła

Dość odważna, jak na ówczesne czasy, myśl-komentarz z kroniki, zapoczątkowująca historię naszego koła brzmiała wtedy (głęboki PRL – 1984 rok) chyba mocno futurystycznie.

Jak powiedział Cyceron „Prawda to córka czasu” i niech to będzie mottem wszystkich pozostałych wpisów o naszym kole.

„Odbywający się tak blisko Rogoźna XXIII Walny zjazd delegatów SEP (POZNAŃ 1984/10/5-7) nie mógł nie mieć wpływu na pomyślny klimat naszego przedsięwzięcia – równoległego w czasie tworzenia i organizacji naszego koła SEP.

Hasłem Zjazdu, odbywającego się w 65 rocznicę powstania SEP-u był, „Rozwój elektryki przyszłością kraju”.

Daje ono nadzieję, że władze naszego państwa zaczną to realizować a nie jak dotąd rozwijać tylko przemysły surowcowe i ciężkie zatruwające nas, przyrodę i całe otoczenie.

Oby tak się stało. Ale czy to nie pozostanie tylko kolejnym hasłem.”

ZEBRANIE ZAŁOŻYCIELSKIE

Dokładnie 8 listopada 1984 - miesiąc po zakończeniu w/w Zjazdu w Poznaniu - zebrało się 28 ośmiu elektryków z FMR ROFAMA i innych zakładów Rogoźna – założycieli zakładowego koła SEP. Grupa inicjatywna przedsięwzięcia to trzy osoby – Piotr Pinczyński, Edmund Kuźniak i Sławomir Osiak, który po rozpoczęciu pracy w zakładzie był motorem całego „zamieszania”.

Tak to wtedy z obawami ale i wielką nadzieją odebraliśmy gdyż w zakładzie liczyło się dotąd jedynie koło SIMP działające już dobrych kilkanaście lat i na powstającą młodą konkurencję patrzono z rezerwą.

Pierwszy Zarząd koła nr 19 w Rogoźnie od tego dnia stanowili:

Piotr Pinczyński – Prezes; - czł. nadal

Krzysztof Bedyński – V-ce prezes; zrezygnował z SEP;

Edmund Kuźniak – Sekretarz czł. nadal – obecny Prezes

Helena Michalska – Skarbnik – zrezygnowała z SEP.

A oto reszta kolegów założycieli koła – przy nazwisku opis znanych ich losów:

- Osiak Sławomir – wyprowadził się z Rogoźna;

- Lech Muszyński – nie żyje;

- Stefan Łukasik – zrezygnował z SEP;

- Jan Mess – zrezygnował z SEP;

- Henryk Abraham – obecny Skarbnik;

- Adam Szulc – po kilku latach powrócił do SEP;

- Władysław Murkowski - zrezygnował z SEP;

- Marek Tysiączny – aktywnie działa;

- Eugeniusz Binkiewicz – aktywnie działa;

- Florian Jaroszyński - zrezygnował z SEP;

- Jan Kowalczewski - zrezygnował z SEP;

- Roman Tomczak - zrezygnował z SEP;

- Paweł Nowicki - zrezygnował z SEP ale nadal współpracuje z kołem;

- Ferdynand Kuliński - zrezygnował z SEP;

- Andrzej Heyman – nie żyje od 2016 r;

- Władysław Czechowski – nie żyje;

- Krzysztof Poszwiński – wyprowadził się z Rogoźna;

- Włodzimierz Koperek – nadal działa w kole;

- Kazimierz Kaniewski - zrezygnował z SEP;

- Ryszard Biskup - zrezygnował z SEP;

- Paweł Frąszczak – nie żyje;

- Wojciech Lijewski - zrezygnował z SEP;

- Wiesław Zalisz – wyprowadził się z Rogoźna;

- Stanisław Kudliński - zrezygnował z SEP;

- Władysław Czechowski – nie żyje;

- Eugeniusz Pawlak – zrezygnował z SEP;

- Kazimierz Lis – zrezygnował z SEP;

- Władysław Drop – zrezygnował z SEP;

- Antoni Łęski – nie żyje;

- Jan Felsmann – nie żyje;

- Teresa Kolanus – zrezygnowała z SEP;

Cdn.

 

50 LECIE PRACY ZAWODOWEJ

W sobotę 02 września 2017 roku członkowie koła nr 19 spotkali się na okolicznościowym grillu w Ośrodku Za jeziorem w Rogoźnie. Przybyło na nie ponad 20 osób z kilku pokoleń elektryków naszego regionu. Wspominanie wspólnej przeszłości trwało do godzin wieczornych przy ognisku i pieczonych kiełbaskach oraz piwku (dla kierowców bezalkoholowym). Spotkanie zaszczycili – Prezes oddziału Pilskiego SEP – kol Lech Żak i Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski wręczając upominki i listy gratulacyjne kol. Wiesławowi Nowakowi, który obchodził 50 lecie pracy zawodowej. Przepracował tyle lat na tym samym terenie ROFAMY choć firmy go zatrudniające były różne. Prace swą kontynuuje nadal w spółce GSZ, której Prezes p. Henryk Gabryszak również przybył na spotkanie i złożył mu życzenia dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

Koledzy z koła i Prezes Żak ufundowali mu z tej okazji specjalny upominek i medalion rzeźbiony w drewnie wykonany przez kol.Kazimierza Kaniewskiego.Relację foto poniżej.

 

SEP dla CARITASCzłonkowie naszego koła pomogli pomagającym. Brzmi to może nieco dziwnie ale zareagowaliśmy konkretnie gdy usłyszeliśmy, że Panie z CARITASU
przy Parafii pw. św. Wita w Rogoźnie marzną przy wydawaniu odzieży i darów osobom potrzebującym. Po uzgodnieniu z Proboszczem ks.prałatem
Zimnym szczegółów i podaniu do Urzędu Gminy parametrów pieca akumulacyjnego z dynamicznym oddawaniem ciepła dwoje naszych kolegów
Kuźniaków zabrało się za wykonanie instalacji zasilającej i skrzynki sterowniczej. Po zakupie pieca przez UM i dostarczeniu go do salki
im.Jana Bosko przy kościele został on złożony i podłączony przed nadejściem ochłodzenia by Panie z koła Caritasu już nie marzły. Całość
wyposażenia i prace instalacyjno łączeniowe zostały wykonane nieodpłatnie o czym świadczy otrzymane od Księdza Prałata podziękowanie. Bóg zapłać.

SPONSOROWALIŚMY PÓŁMARATON

W dniu 4 listopada Rogoziński Klub Biegacza i Urząd Miejski w Rogoźnie zorganizowali kolejny -  III Półmaraton Biegowy im Króla Przemysła II. 
Odbył się on w uroczej jesiennej scenerii okolicznych lasów liściastych. W biegach wzięło udział prawie 500 biegaczy z całej Polski w różnych 
kategoriach wiekowych i na trasach o różnej długości. Półmaraton sponsorowało wiele okolicznych firm a także Stowarzyszenie Elektryków 
Polskich oddział pilski. Z tego co nam wiadomo nikt z kolegów elektryków (niekoniecznie SEP-owców) w nim nie startował ale jeśli się mylimy to 
prosimy o zgłoszenie swego udziału a chętnie się tym pochwalimy. W takim przypadku prosimy o zdjęcie owego odważnego biegacza.


 
ŁATWIEJ TRAFIĆ DO SEP-u W ROGOŹNIE

Po niedawnych wyborach na kolejną kadencję na budynku Prezesa Koła nr 19 można zauważyć tablicę oznaczająca, że SEP w Rogoźnie jest i działa. Nie jest to nowość w przypadku naszego koła, gdyż ów szyld ma już kilkadziesiąt lat tyle, że po upadku ROFAMY przy której koło rozpoczęło swoją działalność prawie 35 lat temu, szyld został zdjęty. W nie najgorszym (w przeciwieństwie do samego koła) stanie przeczekał do tzw. "lepszych czasów". Został odnowiony i zabezpieczony od wpływów atmosferycznych przez Firmę AZ Media. Ponieważ od kilku lat nastąpiły w kole zmiany na lepsze i przynajmniej kilku członków chce i aktywnie działa, więc postanowiliśmy szyld odnowić i umieścić tam gdzie powinien wisieć. Takie zmiany w naszej działalności predystynują nas do tego.

Ponieważ nie mamy swojej siedziby oznacza to, że ma być on na budynku gdzie nie tylko mieszka ktoś z Zarządu koła czy można tam znaleźć przyjazną "elektryczną duszę" ale także np. zapisać się do tego swoistego Stowarzyszenia Przyjaciół  czy znaleźć odpowiedź gdzie i kiedy można uzyskać w naszym kole (w ścisłej współpracy z oddziałem SEP w Pile) konieczne do pracy Uprawnienia elektroenergetyczne. Resztę danych i całą procedurę do tego potrzebną można znaleźć na stronie www.sep.pila.pl w linku OFERTY i zakładce KURSY a także w linku KOŁA.

 

 
"SEP na obchodach Święta Niepodległości 2017"

Jak co roku w dniu 11 listopada w całym kraju obchodzono Święto Niepodległości. Na rogozińskie obchody po raz pierwszy od powstania naszego koła w 1984 roku zostaliśmy zaproszeni przez Starostę Obornickiego i Burmistrza Rogoźna. Pod pomnikiem ofiar Powstania Wielkopolskiego i niemieckich zbrodni podczas II Wojny Światowej, symboliczną wiązankę biało-czerwonych kwiatów złożyli kol: Marek Tysiączny z wnuczką, Sebastian Krawczak - sekretarz koła i Edmund Kuźniak - Prezes koła nr 19 w Rogoźnie.